Likwidacja barier architektonicznych:
Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w mieszkaniu, budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Likwidacja barier ma na celu umożliwienie uczestnictwa niepełnosprawnym w życiu społecznym oraz ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonanie codziennych, podstawowych czynności.
Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić do 70 % ogólnych kosztów poniesionych w związku z likwidacją bariery przy czym:
- w przypadku przystosowania mieszkania, w tym łazienki dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty 7 000,00 zł
- w przypadku budowy podjazdu dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty 10 000 zł
Dofinansowanie można otrzymać raz w roku.
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wnioskodawca składa następujące dokumenty:
- wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych pobrany ze strony internetowej pcpr
- kopię orzeczenia o niepełnosprawności,
- udokumentowaną podstawę o zameldowaniu w lokalu w którym ma nastąpić likwidacja barier (własność, umowa najmu itp.),
- oświadczenie o dochodach wnioskodawcy
Likwidacja barier technicznych
Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier technicznych uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. Bariery techniczne, to przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania przedmiotów lub urządzeń odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności.
Z dofinansowania może skorzystać każdy, kto ma:
- znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16 r. ż.,
- potrzeby wynikające z niepełnosprawności, które mogą być zrealizowane dzięki dofinansowaniu, a przedmiot wniosku umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontakty z otoczeniem.
Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić do 50% ogólnego kosztu zakupu, przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty 7 000,00 zł.
Dofinansowanie można otrzymać raz na trzy lata.
Likwidacja barier w komunikowaniu się:
Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier w komunikowaniu się, uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Dofinansowanie do zakupu zestawu komputerowego stacjonarnego lub przenośnego wraz z niezbędnym oprogramowaniem, typu laptop lub komputer stacjonarny z monitorem lub tablet jest przyznawany wyłącznie dla:
- osoby niepełnosprawnej, której jest on jedynym źródłem komunikowania się z otoczeniem
- osoby niepełnosprawnej realizującej indywidualny tok nauki, lub długotrwale przebywającej w szpitalach
Maksymalna wysokość dofinansowania zakupu w/w urządzeń wynosi do 1 500,00 zł.
Dofinansowanie można otrzymać raz na trzy lata.