Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje, iż Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2021.
O dofinansowanie w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r. – wydłużono termin do 8 stycznia 2021 r. (decyduje data wpływu)
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie:
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Państwu, chwil wypełnionych miłością i radością, niosących spokój i wytchnienie, aby ta niepowtarzalna świąteczna atmosfera przetrwała w Was jak najdłużej a poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszyło Wam przez cały nadchodzący Nowy 2021 Rok.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z pracownikami.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie informuje iż został ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Program pn.:„Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2021.
Program realizowany będzie w ramach środków Funduszu Solidarnościowego, w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bez[pośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia umiejętności i wiedzy w tym zakresie, sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.
Program zakłada realizację wsparcia w trzech formach:
1) Usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby korzystającej w ramach pobytu dziennego w limicie 240 godzin – realizowanej przez gminę.
2) Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w ośrodku wsparcia, w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością wpisaną do rejestru właściwego wojewody, innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu w limicie 14 dni – realizowanej przez gminę.
3) Usługi opieki wytchnieniowej w formie specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki w limicie 20 godzin – realizowanej przez powiat.
Informujemy, iż usługa specjalistycznego poradnictwa jest skierowana wyłącznie do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych wskazanych w Programie w celu podniesienia ich kompetencji dotyczących wsparcia osoby niepełnosprawnej i nie jest tożsama z zajęciami rehabilitacyjnymi, pielęgnacyjnymi, psychologicznymi itp. kierowanymi bezpośrednio dla osób niepełnosprawnych.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego zainteresowanych możliwością skorzystania z specjalistycznego poradnictwa w ramach programu: „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2021 do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach, ul. Lędzińska 24 lub pod numerem telefonu: 32 324 08 16, w dni robocze w godzinach od godz.: 7.30 -17.00 (poniedziałek); od 7.30 do 15.30.(wtorek, środa, czwartek -oprócz 24.12.2020 r.) oraz w piątek od godz. 7.30 -14.00.
Prosimy o zgłaszanie potrzeb w terminie do dnia 28 grudnia 2020 r., z uwagi na wyznaczony dla powiatu termin złożenia wniosku.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, aby tradycji stało się zadość, Opiekunki Dziennego Domu Pomocy i Klubu Seniora odwiedziły uczestników projektu pn. „Centrum Usług Społecznych – profesjonalne wsparcie seniora w powiecie bieruńsko-lędzińskim, etap I i etap II”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w miejscu ich zamieszkania. Seniorzy otrzymali własnoręcznie wykonane przez opiekunki anioły, pierniki świąteczne jako dar Piekarni GEMPE z Imielina oraz materiały do wykonania ozdób świątecznych m.in. w ramach arteterapii.
Niezapowiedziane odwiedziny dostarczyły seniorom wiele emocji, były i łzy wzruszenia, radość.. Stęsknieni podopieczni wyrazili nadzieję na rychłe zakończenie pandemii i powrót do ulubionych zajęć w Dziennym Domu Pomocy.
W związku z przypadającym w sobotę świętem w dniu 26 grudnia 2020 r. , tj. w dniu wolnym od pracy, na podstawie art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) oraz na podstawie § 6 ust. 4 Regulaminu organizacyjnego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
Dzień 24 grudnia 2020 r. (czwartek) będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w zamian za dzień 26 grudnia 2020 r. przypadający w sobotę, tj. w dniu wolnym od pracy.
Aktualności
Interwencja Kryzysowa
Punkt Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Lędzinach udziela pomocy w charakterze interwencji kryzysowej, zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, Art.47.
Przeżywanie kryzysów jest szczególnie trudnym doświadczeniem, z którym często sami nie dajemy sobie rady. Naruszona zostaje nasza dotychczasowa równowaga, autonomia, poczucie bezpieczeństwa do tego stopnia, że stosowane przez nas sposoby poradzenia sobie w trudnych sytuacjach nie sprawdzają się. Jest to subiektywnie postrzegana i interpretowana sytuacja tzn., że dla jednej osoby to samo wydarzenie może być kryzysem a dla innej nie.
W zależności od indywidualnej reakcji na zdarzenie możemy zmobilizować się do działania albo też w wyniku stresu nie móc realizować ważnych zadań, celów. Ostre reakcje na stres mogą skutkować zaburzeniem ogólnego funkcjonowania człowieka a także zaburzeniami psychicznymi związanymi.
W związku z tym, że człowiek staje się immobilny, potrzebna jest pomoc z zewnątrz tzw. interwencja kryzysowa, która zapobiegnie utracie lub przywróci utraconą zdolność do samodzielnego działania, podejmowania decyzji. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi czyli emocjonalnej, umysłowej stabilności, poczucia autonomii, niezależności. Zatem można powiedzieć, że interwencja kryzysowa to kompleks zintegrowanych interdyscyplinarnych działań, wykorzystujących zasoby klienta, podejmowanych na rzecz osób, rodzin, całych grup będących w stanie kryzysu, których celem jest zapobieganie utracie lub przywracanie utraconej równowagi w wymiarze psychicznym i społecznym, zdolności do działania i autonomii oraz rozwiązania problemu lub problemów stanowiących podłoże doświadczenia kryzysowego
Interdyscyplinarność działań interwencyjnych wynika z charakteru kryzysu. Ma on wpływ na funkcjonowanie człowieka na wielu poziomach i obszarach. Dlatego tak ważne jest udzielenie pomocy ze strony specjalistów różnych dziedzin. Zazwyczaj są to psycholodzy, pracownicy socjalni, prawnicy, pedagodzy, lekarze. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie udzielamy pomocy psychologicznej, prawnej i socjalnej. Pomoc psychologiczna udzielana jest w formie indywidualnego wsparcia lub wspólnych konsultacji, porad dla par, rodzin. Prowadzone są również grupy wsparcia, grupy psychoedukacyjne.