Centrum Us艂ug Spo艂ecznych

Usamodzielnienie wychowank贸w

Interwencja Kryzysowa

PFRON

Piecza zast臋pcza

Projekty i programy

Punkt Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w L臋dzinach udziela pomocy w charakterze interwencji kryzysowej, zgodnie z Ustaw膮 z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy spo艂ecznej, Art.47.

Prze偶ywanie kryzys贸w jest szczeg贸lnie trudnym do艣wiadczeniem, z kt贸rym cz臋sto sami nie dajemy sobie rady. Naruszona zostaje nasza dotychczasowa r贸wnowaga, autonomia, poczucie bezpiecze艅stwa do tego stopnia, 偶e stosowane przez nas sposoby poradzenia sobie w trudnych sytuacjach nie sprawdzaj膮 si臋. Jest to subiektywnie postrzegana i interpretowana sytuacja tzn., 偶e dla jednej osoby to samo wydarzenie mo偶e by膰 kryzysem a dla innej nie.

 

W zale偶no艣ci od indywidualnej reakcji na zdarzenie mo偶emy zmobilizowa膰 si臋 do dzia艂ania albo te偶 w wyniku stresu nie m贸c realizowa膰 wa偶nych zada艅, cel贸w. Ostre reakcje na stres mog膮 skutkowa膰 zaburzeniem og贸lnego funkcjonowania cz艂owieka a tak偶e zaburzeniami psychicznymi.

W zwi膮zku z tym, 偶e cz艂owiek staje si臋 immobilny, potrzebna jest pomoc z zewn膮trz tzw. interwencja kryzysowa, kt贸ra zapobiegnie utracie lub przywr贸ci utracon膮 zdolno艣膰 do samodzielnego dzia艂ania, podejmowania decyzji. Celem interwencji kryzysowej jest przywr贸cenie r贸wnowagi czyli emocjonalnej, umys艂owej stabilno艣ci, poczucia autonomii, niezale偶no艣ci.
Zatem mo偶na powiedzie膰, 偶e interwencja kryzysowa to kompleks zintegrowanych interdyscyplinarnych dzia艂a艅, wykorzystuj膮cych zasoby klienta, podejmowanych na rzecz os贸b, rodzin, ca艂ych grup b臋d膮cych w stanie kryzysu, kt贸rych celem jest zapobieganie utracie lub przywracanie utraconej r贸wnowagi w wymiarze psychicznym i spo艂ecznym, zdolno艣ci do dzia艂ania i autonomii oraz rozwi膮zania problemu lub problem贸w stanowi膮cych pod艂o偶e do艣wiadczenia kryzysowego

Interdyscyplinarno艣膰 dzia艂a艅 interwencyjnych wynika z charakteru kryzysu. Ma on wp艂yw na funkcjonowanie cz艂owieka na wielu poziomach i obszarach. Dlatego tak wa偶ne jest udzielenie pomocy ze strony specjalist贸w r贸偶nych dziedzin. Zazwyczaj s膮 to psycholodzy, pracownicy socjalni, prawnicy, pedagodzy, lekarze.
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie udzielamy pomocy psychologicznej, prawnej i socjalnej.
Pomoc psychologiczna udzielana jest w formie indywidualnego wsparcia lub wsp贸lnych konsultacji, porad dla par, rodzin. Prowadzone s膮 r贸wnie偶 grupy wsparcia, grupy psychoedukacyjne.