Przeciwdzia艂anie przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzaj膮ce si臋 umy艣lne dzia艂anie lub zaniechanie naruszaj膮ce prawa lub dobra osobiste cz艂onk贸w rodziny, a tak偶e innych os贸b wsp贸lnie zamieszkuj膮cych lub gospodaruj膮cych, w szczeg贸lno艣ci nara偶aj膮ce te osoby na niebezpiecze艅stwo utraty 偶ycia, zdrowia, naruszaj膮ce ich godno艣膰, nietykalno艣膰 cielesn膮, wolno艣膰, w tym seksualn膮, powoduj膮ce szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a tak偶e wywo艂uj膮ce cierpienia i krzywdy moralne u os贸b dotkni臋tych przemoc膮.
Kto mo偶e by膰 ofiar膮 przemocy w rodzinie?
- wsp贸艂ma艂偶onkowie
- partnerzy w zwi膮zkach nieformalnych
- dzieci
- osoby starsze
- osoby niepe艂nosprawne
- Szczeg贸艂y
- Odwiedziny: 8684
Przemoc fizyczna:
bicie, popychanie, kopanie, duszenie, bicie przedmiotami, parzenie, policzkowanie
Przemoc psychiczna:
wy艣miewanie, szydzenie, l偶enie, okazywanie braku szacunku, poddawanie sta艂ej krytyce, kontrolowanie i ograniczanie kontaktu z bliskimi
Przemoc seksualna:
wymuszanie po偶ycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi
Inny rodzaj zachowa艅:
- zmuszanie do oddawania uzyskiwanych 艣rodk贸w finansowych,
- uniemo偶liwienie podj臋cia pracy,
- niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych
- niszczenie rzeczy osobistych,
- demolowanie mieszkania,
- wynoszenie sprz臋t贸w domowych i ich sprzedawanie
- pozostawianie bez opieki osoby, kt贸ra z powodu choroby, niepe艂nosprawno艣ci b膮d藕 wieku nie mo偶e samodzielnie zaspokoi膰 swoich potrzeb zmuszanie do picia alkoholu,
- zmuszanie do za偶ywania 艣rodk贸w odurzaj膮cych, substancji psychotropowych lub lek贸w
- Szczeg贸艂y
- Odwiedziny: 1307
Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Je偶eli Ty lub kto艣 z Twoich bliskich jest ofiar膮 przemocy ze strony osoby najbli偶szej, nie wstyd藕 si臋 prosi膰 o pomoc. Prawo stoi po Twojej stronie!
Je偶eli doznajesz takich zachowa艅, powiadom:
- Policj臋, dzwoni膮c na numer 997 lub 112,
- prokuratur臋.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdzia艂aniu przemocy wprowadzi艂a interwencyjn膮 procedur臋 鈥濶iebieskie Karty鈥. Procedura ta okre艣la sposoby pomocy osobom doznaj膮cym przemocy i dzia艂ania wobec stosuj膮cych przemoc. Je偶eli doznajesz przemocy w rodzinie, zg艂o艣 ten fakt i okoliczno艣ci jej stosowania instytucjom, kt贸rych przedstawiciele maj膮 uprawnienia do wszcz臋cia procedury 鈥濶iebieskie Karty鈥, s膮 to:
- O艣rodki Pomocy Spo艂ecznej (patrz baza teleadresowa w materia艂ach do pobrania)
- Policja
- Gminne Komisje Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych
- Plac贸wki o艣wiaty
- Plac贸wki ochrony zdrowia
W tych instytucjach mo偶esz uzyska膰 nast臋puj膮c膮 pomoc:
- Policja, Prokuratura 鈥 mo偶esz z艂o偶y膰 zawiadomienie o przest臋pstwie zn臋cania si臋 pope艂nionym na Twoj膮 szkod臋 lub na szkod臋 Twoich bliskich i poprosi膰 o udzielenie podstawowej informacji prawnej.
- S膮d rodzinny i opieku艅czy 鈥 mo偶esz z艂o偶y膰 pozew w sprawach rodzinnych lub wniosek dotycz膮cy spraw opieku艅czych Twoich dzieci.
- O艣rodki Pomocy Spo艂ecznej 鈥 pomog膮 Ci w sprawach socjalnych, bytowych, niekt贸re udziel膮 pomocy psychologicznej i prawnej.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie 鈥 mo偶esz skorzysta膰 z pomocy prawnej, psychologicznej, psychoterapii, ponadto realizowane s膮 programy korekcyjno-edukacyjne i psychologiczno-terapeutyczne dla os贸b stosuj膮cych przemoc.
- Ochrona zdrowia 鈥 mo偶esz tam uzyska膰 za艣wiadczenie lekarskie o doznanych obra偶eniach, poprosi膰 o pomoc lekarsk膮, spyta膰 o adresy specjalistycznych poradni lekarskich.
- Komisje Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych 鈥 je偶eli przemocy w Twoim domu towarzyszy picie alkoholu, mo偶esz zwr贸ci膰 si臋 do nich z wnioskiem o skierowanie sprawcy przemocy na leczenie odwykowe lub uzyska膰 inn膮 pomoc zwi膮zan膮 z nadu偶ywaniem przez niego alkoholu
Na skutek wszcz臋cia procedury "Niebieskie Karty" informacja dotycz膮ca Twojej sytuacji rodzinnej zostanie przekazana przewodnicz膮cemu zespo艂u interdyscyplinarnego, kt贸ry podejmie dalsze dzia艂ania. Zawsze mo偶esz wzywa膰 Policj臋 na interwencj臋, poinformowa膰 prokuratur臋 oraz zwr贸ci膰 si臋 o pomoc do podmiot贸w realizuj膮cych dzia艂ania na rzecz przeciwdzia艂ania przemocy w rodzinie (patrz baza teleadresowa w materia艂ach do pobrania).
PAMI臉TAJ!!!
Sprawca przemocy wobec bliskich, gdy czuje si臋 bezkarny, prawdopodobnie nie zmieni si臋, b臋dzie dalej stosowa艂 przemoc, bez wzgl臋du na sk艂adane obietnice; nast臋pnym razem mo偶e by膰 znacznie gorzej. Masz prawo do z艂o偶enia na Policji lub w prokuraturze zawiadomienia o pope艂nieniu przest臋pstwa przez osob臋, kt贸ra krzywdzi Ciebie i Twoj膮 rodzin臋.
- Szczeg贸艂y
- Odwiedziny: 1240
Istotn膮 form膮 pomocy osobom, kt贸re do艣wiadczaj膮 lub do艣wiadczy艂y przemocy mo偶e by膰 grupa wsparcia. Grupa wsparcia, sk艂ada si臋 z os贸b o r贸wnym wobec siebie statucie, po艂膮czonych wsp贸lnym problemem i ch臋ci膮 radzenia sobie z nim. Uczestnicy grupy wzajemnie s艂uchaj膮 si臋, okazuj膮 empati臋, dziel膮 si臋 wiedz膮 i sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Prowadz膮cy grup臋 wprowadzaj膮 tak偶e elementy psychoedukacji.
- Szczeg贸艂y
- Odwiedziny: 1272
Program korekcyjno-edukacyjny dla os贸b stosuj膮cych przemoc w rodzinie realizowany jest w formie grupowej, udzia艂 w nim jest bezp艂atny. Celem programu jest zmiana niekonstruktywnych zachowa艅, zwi臋kszenie zdolno艣ci do samokontroli, komunikowania si臋 i budowanie w艂a艣ciwych relacji z bliskimi.
- Szczeg贸艂y
- Odwiedziny: 1217